Ul. Hoża 19, 00-521 Warszawa

sepmed warszawa niepubliczny zaklad opieki zdrowotnej cukrzyca

Cukrzyca

Dodano 12/07/2011

Zachorowania zdarzają się w każdym wieku, chociaż niemowlęta chorują rzadko. Choroba ta najczęściej występuje u ludzi w wieku średnim i u starszych. Wyróżniamy dwa typy cukrzycy: Typu 1, Typu 2.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która powstaje w następstwie utraty zdolności do wykorzystywania źródeł energii przyjmowanej w postaci pokarmu lub magazynowanej w postaci tłuszczu. Cukrzycę charakteryzuje całkowity lub względny niedobór insuliny – hormonu, dzięki któremu cukier znajdujący się we krwi trafia do poszczególnych komórek. Stan ten prowadzi do trwałego podwyższenia poziomu cukru we krwi (hiperglikemii). Trwałemu podwyższeniu cukru towarzyszy szereg zaburzeń metabolicznych. Prowadzą one do uszkodzenia nerek, serca, siatkówki oka, naczyń krwionośnych i nerwów obwodowych. 

Zachorowania zdarzają się w każdym wieku, chociaż niemowlęta chorują rzadko. Choroba ta najczęściej występuje u ludzi w wieku średnim i u starszych. Wyróżniamy dwa typy cukrzycy: Typu 1, Typu 2.

Cukrzyca typu 1 wykrywana jest głównie u ludzi młodych. Występuje równie często u przedstawicieli obu płci. Jej przyczyny, to całkowity lub prawie całkowity brak insuliny, wywołany zniszczeniem produkujących ją komórek trzustki.

Podawanie insuliny jest wówczas absolutnie niezbędne.

Cukrzyca typu 2 występuje przede wszystkim u osób w średnim i podeszłym wieku, choć czasem chorują też młodzi. 90 – 95 proc. wszystkich chorych na cukrzyce to właśnie osoby z cukrzycą typu 2. Insulina jest nadal wytwarzana, ale jej ilość jest niewystarczająca, lub nie działa ona w sposób właściwy. Cukrzyca w takich przypadkach jest często nierozpoznana przez wiele lat. Ryzyko powikłań jest duże, a im wcześniej się wykryje chorobę, tym łagodniejsza terapia. Leczenie cukrzycy typu 2 to dieta, leki doustne, czasami insulina.    

Liczba chorych na cukrzycę w 2003 r wynosiła 1,35 mln, obecnie w Polsce cukrzycą dotkniętych jest ok. 2,4 milionów osób (ok. 6% społeczeństwa). Cukrzyca jest rozpoznawana, jak i leczona u około 60-70% chorych, natomiast nieznana (utajona) i nie leczona pozostaje u 30-40% wszystkich chorych, którzy nawet nie wiedzą że na nią chorują.. Według prognozy WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) liczba chorych na cukrzycę w ciągu najbliższych 25 lat może wzrosnąć do ok.10% populacji, w naszym kraju będzie to stanowić ok. 4 mln. chorych. Liczby te pozwalają określić cukrzycę jako chorobę społeczną, zatem istnieje konieczność stworzenia kompleksowego systemu działań, mających na celu zwiększenie jej wykrywalności i spadek powikłań. Z powodu cukrzycy w Polsce umiera co roku na każde 100 000 mieszkańców, 13 osób.

Właściwa profilaktyka, wczesne leczenie i oświata zdrowotna mogą doprowadzić do zahamowania fali powikłań cukrzycy. Stworzenie przychodni specjalizującej się w tej dziedzinie pozwala chorym zrozumieć jej istotę i zasady jej leczenia. Pozwala znaleźć sposób na samodzielne życie z cukrzycą. Naszym celem jest nie tylko pomoc ludziom, którzy chorobę dopiero poznają, ale również a może przede wszystkim tym którzy cierpią na powikłania cukrzycowe. Pod pojęciem powikłania cukrzycy kryją się różne stany chorobowe, które pojawiają się u osób chorych na cukrzycę. Są to zarówno ostre zaburzenia metaboliczne, z którymi chorzy stykają się na co dzień jak hipoglikemia i hiperglikemia, jak i przewlekłe stany chorobowe, które mogą się zdarzyć w przyszłości. Dotyczy to głównie oczu, nerek, układu nerwowego oraz naczyń krwionośnych. 

Jesteśmy unikatową placówką specjalistyczną w Polsce, współpracujemy z wybitnymi specjalistami w omawianej dziedzinie, co gwarantuje wysoki poziom usług medycznych.

Powiązane artykuły

sepmed warszawa niepubliczny zaklad opieki zdrowotnej Jak dbać o serce

Jak dbać o serce

Dla większość choroby serca wydają się odległe. Wydaj nam się,...