Ul. Hoża 19, 00-521 Warszawa

sepmed warszawa niepubliczny zaklad opieki zdrowotnej Czekolada

Dietetyk radzi: Czekolada

Dodano 12/07/2011

Czekolada „lekiem na całe zło”. Metodą na poprawienie humoru przez nie jednego z nas jest sięgnięcie po kawałek, a nawet po tabliczkę czekolady. Francuzi zwykli mawiać, że dziewięć osób na dziesięć przyznaje, że uwielbia czekoladę, jednak ta dziesiąta nie mówi prawdy.

Lubimy tak czekoladę, gdyż jej spożycie prowadzi do bezpośredniego wzrostu poziomu serotoniny w mózgu, tzw. hormonu szczęścia. Serotonina jest hormonem odpowiedzialnym również za rytm snu, nasz nastrój, pociąg seksualny a także temperaturę ciała. Do produkcji hormonów szczęścia potrzebne są składniki mineralne takie jak magnez czy mangan oraz witamina C. Z tego powodu powinniśmy również często sięgać po świeże warzywaowoce i orzechy.

Podczas spożycia czekolady wytwarzana jest również fenyloetyloamina, która jest odpowiedzialna za pobudzanie w umysłach zakochanych ośrodków przyjemności. To dlatego czekoladowy przysmak wywołuje w nas uczucie łagodnego szczęścia i stymuluje przypływ pozytywnej energii.

Czekolada króluje w diecie wielu osób. Umiarkowane spożycie tego słodkiego produktu może uszczęśliwiać, a nawet w przypadku czekolady gorzkiej pozytywnie wpływać na organizm. Gorzka czekolada o dużej zawartości kakao, powyżej 60% bogata jest przeciwutleniacze, które mają korzystny wpływ na serce. Antyoksydanty, w które obfituje ziarno kakaowe, neutralizują wolne rodniki, zapobiegając tym samym procesom starzenia się organizmu, a także zapadaniu na choroby serca i nowotwory. Ponadto masło kakaowe ma znakomite oddziaływanie na cerę, dlatego na jego bazie powstaje coraz więcej produktów kosmetycznych. Czekoladowa tabliczka zawiera w sobie mnóstwo magnezu, żelaza i potasu.. 

Zajadając się czekoladą pamiętajmy, że cała mleczna czekolada zawiera średnio 550 kalorii, co czyni z niej pokaźną bombę kaloryczną. Czekolada zatem nigdy nie powinna być zjadana za jednym razem, tylko rozłożona na uczciwe porcje. W przeciwnym razie nadużywanie pozytywów czekolady, może się uwidocznić gdy staniemy na wadze…

Powiązane artykuły

sepmed warszawa niepubliczny zaklad opieki zdrowotnej Jak dbać o serce

Jak dbać o serce

Dla większość choroby serca wydają się odległe. Wydaj nam się,...