Ul. Hoża 19, 00-521 Warszawa

sepmed warszawa niepubliczny zaklad opieki zdrowotnej Jak dbać o serce

Jak dbać o serce

Dodano 13/02/2023

Dla większość choroby serca wydają się odległe. Wydaj nam się, że nas nie dotyczą, ale żeby tak było trzeba o serce dbać. Większość chorób wynika bowiem z niezdrowego stylu życia i naszych zaniedbań. Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko?

Ruszaj się

Absolutne minimum to 30 minutowa aktywność fizyczna 3 razy w tygodniu. Planowanie ćwiczeń zależy oczywiście od naszego stanu zdrowia. Dla większość odpowiednie będą takie formy ruchu jak spacer, jazda na rowerze bez obciążenia, czy pływanie. Mężczyźni przed 45 rokiem życia i kobiety, które nie ukończyły 55 lat bez stwierdzonej choroby serca, mogą podejmować właściwie każdą formę aktywności fizycznej. Osoby starsze lub takie, u których stwierdzono czynnik ryzyka powinny przed rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń skonsultować się z lekarzem i wykonać test wysiłkowy. To jednak nie oznacza, że nie powinny się ruszać!

Jedz zdrowo

Unikaj produktów bogatych w cholesterol i jednocześnie spożywaj takie, które zawierają witaminy A, C i E, kwas foliowy, bioflawonoidy oraz błonnik. Dobrze jest wykluczyć z menu tłuszcz zwierzęcy, szczególnie smalec, który można zastąpić oliwą z oliwek, a także żółte sery, masło, śmietanę i tłuste mięsa. Raz w tygodniu warto uwzględnić w swoim jadłospisie rybę, a do tego jeść dużo warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania soli.

Rzuć palenie

Do tego nie powinniśmy specjalnie przekonywać, bo palenie szkodzi nie tylko sercu. Badania wykazały, że osoby palące 1-4 papierosy dziennie są aż trzykrotnie bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Ogranicz wpływ stresu

W dzisiejszych czasach stresuje nas wszystko – spóźniający się autobus, korek, praca, kolejka w sklepie. Organizm reaguje w takich sytuacjach produkcją hormonu stresu, podwyższonym ciśnieniem i przyspieszonym tętnem. Jeśli stres ma charakter ciągły może powodować nadciśnienie, miażdżycę, a nawet zawał. Warto więc nauczyć się relaksować, odpoczywać i rozładowywać stres. Za każdym razem kiedy zaczynasz się denerwować, pomyśl czy to co wprawia nas w taki stan jest tego warte. Zazwyczaj okazuje się, że nie.

Powiązane artykuły

sepmed warszawa niepubliczny zaklad opieki zdrowotnej Jak dbać o serce

Jak dbać o serce

Dla większość choroby serca wydają się odległe. Wydaj nam się,...