Ul. Hoża 19, 00-521 Warszawa

sepmed warszawa niepubliczny zaklad opieki zdrowotnej Jak rozszyfrować wyniki morfologii

Jak rozszyfrować wyniki morfologii?

Dodano 18/03/2013

Często dostajemy skierowanie od lekarza na badanie krwi – profilaktycznie. Wydaje nam się, że jesteśmy zdrowi, ale kiedy odbieramy wyniki, zaczynamy mieć wątpliwość. Co oznaczają te wszystkie skróty, czy rezultat na granicy normy to powód do obaw i w ogóle jak to czytać?

Postanowiliśmy rozwiać Wasze wątpliwości. Przede wszystkim zakres norm może różnić się nieznacznie zależnie od laboratorium. Niewielkie odchylenia wcale nie muszą świadczyć o chorobie, chociażby z tego powodu, że tabela norm powstaje w oparciu o wyniki 95 % ludzi zdrowych. Oznacza to, że pozostałe 5 % osób może mieć wyniki odbiegające od tej wartości. Dlatego ważne, żeby pokazać morfologię lekarzowi, który oceni nasz stan zdrowia na podstawie kompleksowych badań.

Co oznaczają skróty zamieszone na wynikach?

RBC wskazuje na poziom erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Ich zadaniem jest transportowanie tlenu z płuc do komórek, oraz dwutlenku węgla z komórek do płuc. Norma dla niemowląt to – 3,8 M/µl, kobiet – 3,9–5,6 M/µl, oraz mężczyźni – 4,5–6,5 M/µl. Wyniki powyżej normy zdarzają się rzadko – głównie u osób przebywających wysoko w górach lub palaczy. Zmniejszenie liczby erytrocytów może świadczyć o anemii. Pojawia się ono także z powodu obfitych miesiączek u kobiet, lub utraty krwi (wrzody).

HGB to stężenie hemoglobiny. Norma – kobiety: 6,8 – 9,3 mmol/l lub 11,5 – 15,5 g/dl; mężczyźni: 7,4 – 10,5 mmol/l lub 13,5 – 17,5 g/dl. Przekroczenie normy świadczy o odwodnieniu, a niska wartość jest oznaką anemii.

HTC jest wskaźnikiem określającym ile erytrocytów znajduje się w krwi (tzw. hematokryt). Wynik dla kobiet powinien znajdować się w przedziale: 37-47 %, dla mężczyzn: 40-51 %. Wyższy wynik to efekt odwodnienia lub czerwienicy, niższy sugeruje anemię.

MCV wskazuje jaka jest średnia objętość krwinki czerwonej (tzw. makrocytoza). Norma: 80-99 fl. Przekroczenie tej granicy może być sygnałem wskazującym na anemię związaną z niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego. Wynik poniżej 80 fl świadczy o niedoborze żelaza.

MCH to średnia zawartość hemoglobiny w erytrocycie. Norma: 26-34 pg. Wartość powyżej normy wskazuje na anemię z niedoboru żelaza, poniżej występuje przy niedokrwistości.

MCHC jest średnim stężeniem hemoglobiny w erytrocycie. Norma: 31-37 g/dl. Powody odchyleń są takie same jak w przypadku MCH.

PLT wskazuje liczbę płytek krwi (trombocytów). Norma: kobiety – 150-450 tys./µl, mężczyźni – 140-440 tys./µl. Nadpłytkowość jest stwierdzana m.in. w przewlekłych stanach zapalnych, przy niedoborze żelaza i po wysiłku fizycznym. Małopłytkowość może być spowodowana problemami z wytwarzaniem płytek w szpiku.

MPV to średnia objętość płytek we krwi. Norma: 7-12 fl. Przekroczenie górnej granicy może być spowodowane np. reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wynik poniżej dolnej wartości może wskazywać na anemię.

WBC mówi o liczbie białych ciałek krwi (leukocytów). Norma: 3,8-10 tys./µl. Nadmiar leukocytów może mieć przyczyny fizjologiczne np. temperatura, stres. Niedobór wiąże się czasem z uszkodzeniem szpiku kostnego.

LYM, czyli limfocyty (komórki układu odpornościowego). Ich liczb wzrasta w takich chorobach jak: świnka, gruźlica, chłoniaki, krztusiec, czy kiła. Niedobór może być wywołany przez zakażenie wirusowe.

MONO, a więc monocyty odpowiedzialne są za niszczenie bakterii. Norma: 0,1-0,8 G/l. Przekroczenie normy może być spowodowane np. mononukleozą, czy gruźlicą. Niedobór bywa spowodowany infekcją.

Powiązane artykuły

sepmed warszawa niepubliczny zaklad opieki zdrowotnej Jak dbać o serce

Jak dbać o serce

Dla większość choroby serca wydają się odległe. Wydaj nam się,...