Ul. Hoża 19, 00-521 Warszawa

Cytologia

Cytologia jest podstawowym badaniem ginekologicznym, wykonywanym w kierunku nowotworu szyjki macicy. Dzięki badaniu istnieje szansa na wczesne wykrycie podejrzanych zmian. Badanie powinny wykonywać zarówno nastolatki jak i kobiety dorosłe, w wieku rozrodczym. Badanie pozwala zapobiec nawet 80 proc. przypadków raka szyjki macicy, gdyż wykrywa jego wczesne stadium. Oprócz tego cytologia pozwala diagnozować zakażenie wirusem HPV (brodawczak ludzki), który ma ścisły związek z powstawaniem nowotworu.

Znajduje ponadto zastosowanie jako leczenie zachowawcze i operacyjne nadżerki szyjki macicy oraz przydaje się w diagnostyce stanu nabłonka pochwy i ocenie efektywności preparatów hormonalnych. U niektórych Pań cytologię wykonuje się, aby określić termin owulacji i czas trwania II fazy cyklu.

Podczas badania, na fotelu ginekologicznym do pochwy kobiety wkładany jest wziernik, a następnie specjalną szczoteczką pobierany jest wymaz zawierający komórki błony śluzowej szyjki macicy. Zaleca się, aby pierwsze badanie cytologiczne zostało wykonane w wieku 20-25 lat lub zaraz po rozpoczęciu współżycia. Im wcześniej rozpoczęta zostanie inicjacja seksualna, tym wcześniej należy wykonać cytologię.

Zapraszamy wszystkie Panie, mieszkanki województwa mazowieckiego w wieku 25-59 lat do skorzystania z bezpłatnego badania cytologicznego w „Programie profilaktyki raka szyjki macicy”. Badanie jest skierowane dla kobiet, które nie korzystały z Programu w ciągu ostatnich 3 lat. Wystarczy wypełnić deklarację do naszej przychodni POZ.