Ul. Hoża 19, 00-521 Warszawa

sepmed warszawa niepubliczny zaklad opieki zdrowotnej  Dietetyk radzi: Dieta to styl życia

Dietetyk radzi: Dieta to styl życia

Dodano 12/04/2014

Dieta to styl życia - dieta to smaczne posiłki.

Dieta to styl życia – dieta to smaczne posiłki.

Z obserwacji dietetyka wynika, że hasło dieta, jestem na diecie – znaczy dla większości osób – jestem głodny, słabo mi, jem niesmaczne potrawy lub jem tylko zupę kapuścianą przez 7 dni.

Stosowanie diety to nie tylko ograniczenie kcal i rezygnacja z pewnych potraw i produktów. To edukacja żywieniowa przeprowadzona najlepiej pod okiem dietetyka. Nauka gotowania, przyrządzania smacznych potraw. Odkrywanie nowych smaków. Na przykład sałatka z rucolą, podrumienionymi pestkami słonecznika, mozzarellą, oliwą z oliwek i octem balsamicznym. Pycha.

Odchudzanie pod okiem dietetyka to też nauka jak łączyć smaki, produkty. Na przykład: do mięs, które są źródłem żelaza dietetyk zaleci podanie warzyw bądź owoców w różnej postaci – jako źródło Wit C. Otóż witamina C zwiększa wchłanianie żelaza, co jest szczególnie ważne u osób z anemią. Zniechęcenie pacjentów dietami – kopenhaską, jabłkową, kapuścianą… nie jest niczym zaskakującym. To diety monotonne, tzw. gazetowe, które nie zawierają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Bo jak jedząc przez 7 – 10 dni to samo dostarczyć wszystkie witaminy, składniki mineralne, białko, węglowodany i tłuszcze. Dietetycy odradzają takie diety. Dotyczy to też głodówek.

Zadanie jakie dietetyk stawia sobie wobec pacjenta to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Bo nie ma diety na 7 dni ani miesiąc. Jeśli schudniemy w zdrowy sposób to jest nasz sukces, ale aby utrzymać go należy stosować wskazówki dietetyka do końca życia oraz cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką. Nie ma problemu ze stosowaniem zdrowych zaleceń u pacjentów, którzy skończyli kurację odchudzającą z sukcesem.

Ogromną satysfakcję dietetykowi daje obserwacja metamorfozy pacjenta. Ze smutnej osoby i bardzo często chorej, pacjent wraz ze zgubionymi kg zamienia się w osobę pogodą, zdrową i pełną energii życiowej. Znika problem z nadciśnieniem, obniża się zły cholesterol .A to wszystko dzięki ubytkowi masy ciała. Rośnie poczucie własnej wartości. Ubrania, które dawno temu już leżą w szafie – bo za małe powracają do użytku. Ile przy tym radości.

Dla pacjentów, którzy są już po kuracji odchudzającej jest już jasne, że nie warto wracać do starych nawyków. Zbyt wiele by ich to kosztowało. Dieta to Twój wybór, który przekłada się na jakość Twojego życia. Jak chińskie przysłowie mówi:

„Jesteś tym co jesz”

Powiązane artykuły

sepmed warszawa niepubliczny zaklad opieki zdrowotnej Jak dbać o serce

Jak dbać o serce

Dla większość choroby serca wydają się odległe. Wydaj nam się,...